5 عامل ابتلا به بیماری قلبی قبل از 50 سالگی

به گزارش خبرنگاران، اما گاهی اوقات حملات قلبی، سکته و انواع دیگر بیماری های قلبی در سنین پایین هم اتفاق می افتند. طبق گزارش انجمن قلب آمریکا، 5 فاکتور اصلی مرتبط با بروز بیماری قلبی قبل از سن 50 سالگی عبارتند از:

5 عامل ابتلا به بیماری قلبی قبل از 50 سالگی

سیگار کشیدن

سیگار یکی از بزرگ ترین فاکتورهای پرخطر بیماری قلبی عروق کرونر در بین جوانان است که البته کاملا هم قابل پیشگیری است. مطالعات مختلف نشان داده اند افراد جوان سیگاری 8 برابر همسن و سال های غیرسیگاری خود در معرض حمله قلبی هستند.

عوارض بارداری

زنان مبتلا به فشارخون بالا، دیابت بارداری، اضافه وزن بیش از حد زیاد و زایمان زودهنگام در طول بارداری در معرض ریسک بالا بیماری قلبی زودهنگام قرار دارند.

هایپرکلسترولمی خانوادگی

کلسترول بالا فاکتور اصلی بیماری قلبی است اما هایپرکلسترولمی خانوادگی به عنوان یک مشکل ژنتیکی، نوع خاصی از کلسترول بالاست. هایپرکلسترولمی خانوادگی به معنای میزان بیش از حد بالا کلسترول بد LDL (بیش از 190 mg) است. افراد متولدشده با این مشکل از سنین جوانی دارای کلسترول بالا هستند.

معمولا از هر 250 نفر دارای این مشکل ژنتیکی یک نفر دچار مسائل مرتبط با کلسترول بالا نظیر تصلب شریان می گردد. نیمی از مردان دچار این مشکل که درمان نشده باشند تا قبل از سن 50 سال و و نیمی از زنان درمان نشده تا قبل از 60 سالگی دچار حمله قلبی می شوند.

نژاد

نژاد و برخی فاکتورهای پرخطر همراه باهم موجب افزایش ریسک بیماری قلبی می شوند. فشارخون بالا فاکتور اصلی پرخطر بیماری قلبی است که شیوع آن در بین سیاهپوستان بیشتر از همه نژادهای دنیاست. تغییر در سبک زندگی نظیر ورزش منظم و تغذیه سالم بخصوص کاهش مصرف سدیم می تواند به کنترل فشارخون بالا یاری کند.

افسردگی

افسردگی موجب ترشح هورمون های استرس و افزایش مواد شیمیایی التهابی می گردد که می تواند منجر به تنگ شدن عروق خونی گردد. غزاله پروین، متخصص و پزشک خانواده در مرکز تحقیقات پزشکی در کانزاس سیتی آمریکا، در این باره عنوان می نماید: افسردگی بر سبک زندگی تاثیر می گذارد. فرد به درستی غذا نمی خورد، ورزش نمی نماید، خواب کافی ندارد و منزوی می گردد. اگر سلامت روان خوب نباشد، نمی توانید از خودتان هم به خوبی مراقبت نمایید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "5 عامل ابتلا به بیماری قلبی قبل از 50 سالگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 عامل ابتلا به بیماری قلبی قبل از 50 سالگی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید